Võistlustants ja Claudia- koos juba kümme aastat.
Pühapäeva õhtu. Claudia Pikknurm ja tema ema Tiina Grünbaum võtavad mind nii armsalt oma kodus vastu, et saaksime rääkida Claudia tantsimisest.
Claudia on 16-aastane tüdruk, kes õpib Kohila gümnaasiumis. Tema kirg on tantsimine. Võistlustantsuga on ta tegelenud juba 10 aastat. Tantsupisiku sai ta kolmeaastaselt. Kui nad leidsid Kohilasse kolides kuulutuse tantsutrennide kohta, siis sealtmaalt alates on Claudia kuulunud tantsukubi Twist ridadesse.
Võistlustantsuga alustades on lastel ühised grupitunnid paar korda nädalas. Kogemuste kasvades tuleb trenne juurde ning vanemaks saades minnakse koos ka Tallinnasse trenni. Claudia rääkis selle kohta nii toredalt, et kunagi ei ole vaja muretseda, kuidas Tallinnasse minna ja kuidas õigesse kohta jõuda. väikesena minnakse koos suurematega, kellel juba kogemus olemas. Tantsimine ühendab noori nii väga, et ei ole vahet kui palju vanusevahe on. Koos rongi peale minnakse rõõmuga. Õhtul järgiminemise jaoks on lapsevanemad moodustanud nii-öelda graafiku, kes millal järgi sõidab ja lapsed Tallinnast peale võtab ning koju toob.
Hetkel on Claudial neli grupitundi nädalas ja lisaks sellele ka eratunnid. See tähendab seda, et päevad lõpevad vahel alles kell 8 või 9 õhtul siis tuleb veel koju sõita ning õppima hakata. Pikad päevad Claudia õppimist seganud ei ole. Kooliga on tal alati kõik korras olnud. Loo kirjutamise ajal on veel eksamiperiood, aga aastahindedon tal kõik pea viied, on vaid kaks nelja. Nii ema kui ka tütar räägivad mulle sellest, kuidas nad on koolile väga tänulikud mõistva suhtumise eest. Kui Claudial on olnud vaja enne tundide lõppu, siis on talle vastu tuldud ja see võimalus antud.
Võistlustantsust rääkides kumab selgelt läbi, et see ei tähenda ainult tantsutrennis käimist. Koostööd tuleb teha oma tantsupartneri ja tema perega. Tiina toob välja selle, et kui nädalavahetusel on võistlused, siis hakkavad sinna minekut planeerima juba varakult- millal alustame sõitu, kas läheme ühe autoga jne. Mõne perega kasvatakse nii kokku, et et suheldakse ka muul ajal.
Võistlustantsu juurde kuulub ka õigesti toitumine, sest trennide jaoks on vaja energiat. Tantsuklubi on korraldanud loengu, kust saadi häid soovitusi toitumiseks.
Lisaks tantsuplatsile on tantsijad võimalusi oma oskusi näidata ka Kohila muusikalides. Twisti tantsulapsed on esinenud ka koos tuntud lauljatega Nokia kontserdilaval muusikaprojektis “seitsme maa ja mere taga”. Traditsiooniks on saanud koolivaheaja reis Livu veeparki. Koos korraldatakse jõulupidusid ja hooaja lõpetamisi, kuhu on oodatud nii lapsed kui ka vanemad.
Igal sügisel tehakse lapsevanematele soengu tegemise koolitus. Kui tantsijad on jõudnud juuniorite II klassi, hakatakse meiki tegema ning hooaja alguse lisandub meigikoolitus. Claudiale teeb soengu juuksurist ema Tiina. Kui alguses Tiina ka meikis teda, siis nüd teeb seda Claudia ise. Ema räägib, et tema huvi meigikunsti vastu tuligi tegelikult tütre hobist. Nii läks Tiina meigikursustele ja Grimmikooli. Võistlustants haarab kaasa kogu pere, igaühel on oma roll. “Teha tuleb rasket tööd ning eesmärkide poole püüdleme vahel ka läbi valu ja pisarate, aga see kõik on seda väär,” ütlevad nii ema kui ka tütar.
Minul tekkis meie vestluse käigus kohe alguses küsimus raha kohta. Olen kuulnud, et võistlustants on kallis ala. Nii Tiina kui ka Claudia räägivad, et vähemalt alguses, nelja aasta vältel ei kulu tegelikult suuri summasid. Vaja on vaid ühte kleiti ja ühte paari kingi. Edaspidi, kui kleite on vaja rohkem, siis saab osta nii-öelda teise ringi kleite, mis on tegelikult sama ilusad kui uued. Igaks võistluseks ei ole vaja uut kleiti ja kui kingade eest hoolt kanda, siis peavad ka need väga hästi vastu. Vestluse ajal jõudsime kõik järeldusele, et tegelikult on vaja väljaminekuid teha igal spordialal ja nagu eelnevalt mainitud, on võistlustantsus väga oluline koostöö. Näiteks on Tiina andnud aastate jooksul kogunenud tarkusi edasi teistele emadele ja üksteisele ollakse väga toeks.
Kuigi kevadel tantsuhooaeg lõppeb, tehakse suvel toredaid laagreid. Väiksematele tantsijatele on suvel üks laager, kus tantsitakse ja veedetakse koos mõnusat aega. Suurematele tantsijatele tehakse suvel kolm laagrit_ eraldi on üldfüüsiline, standardtantsude ja ladinatantsude laagrid. Lisaks nendele võtavad tantsijad soovi korral eratrenne ning partneriga läbi rääkides minnakse ka välislaagritesse. Nii eratrennid kui ka välislaagrid on vastavalt tantsijate oma soovile. Sel suvel on Claudial plaanis alustada treeneripaberite tegemisega. Paberi olemasolu võimaldab tal anda oma teadmisi edasi äiksematele tantsijatele ja teenida natuke taskuraha.
Kui praegu on Claudia oma vanuseklassist ainuke tantsija Kohilast, siis temast nooremaid tantsijaid on rohkem. Loodetakse, et tuleval sügisel tuleb uusi tantsuhuvilisi veelgi juurde. Tantsimine ühendab noori ja õpetab nii palju neile eluks vajalikku- lisaks sportimisele suunab see oma aega planeerima, distsiplineerib, kasvatab kohusetundlikkust ja sisustab vaba aega. Kohilas annavad võistlustantsutrenne Silvia Purje ja Anni-Brit Bachmann. Rohkem tantsuklubi Twist kohta saab lugeda internetist aadressil www.twist.ee
Aitäh Claudiale ja Tiinale jagamast võistlustantsu toredat maailma!
Foto: Fotosioon Fotostuudio, Evelin Lillepuu
Artikkel: Tessi Ilustrumm
Kohila, 21.juuni 2017